طراحی سایت

ساخت انواع ماکت های معماری و ساختمان

ساخت ماکت های معماری یا Architectural Modeling  یکی از شاخه های اصلی صنعت ماکت سازی است.معماران و طراحان ساختمان برای درک درست بینندگان و شرح دقیق فرم مورد نظر خود گاهی دست به ساخت ماکت از بنای مورد نظر خود می زنند.ماکت های معماری و بنا شامل ماکت انواع خانه ، ماکت مغازه ، ماکت پل ، ماکت های شهری و…می باشد.در طراحی ساختمان و  معماری به دلیل تنوع ابعاد ، مقیاس متفاوت ، تنوع متریال مورد نظر در ابعاد واقعی و فرم های گوناگون طراحان؛ ساخت ماکت از طرح مورد نظر نیاز به تخصص بالا جهت آنالیز آن و انتخاب بهترین متریال ، روش ساخت و ابعاد در حالت ماکت دارد.در ساخت ماکت های معماری بسته به محل استفاده و مخاطبان طرح باید نوع متفاوتی از ساخت و ارائه حجم را انتخاب کرد.در سیستم های دانشگاهی و موارد تخصصی معمولا افراد صرفا جهت بیان حجمی از ماکت های تک رنگ و ساده استفاده میکنند.هدف از ساخت اینگونه ماکت ها بیان توانایی های طراح در ایجاد حجم های خلاقانه و مطابق با نیاز های مشخص شده است و بر جزئیات و المان های کوچک تاکید نمی شود.بیان جزئیات بسیار زیاد در اینگونه طرح ها باعث عدم هدایت بصری درست چشم در طرح میشود و ممکن است بینندگان از دریافت برخی نکات اصلی فرمی طرح بازمانند و سرگرم مسائل جزئی همچون فرم صندلی های استفاده شده در طراحی سایت شوند.
گونه ای دیگر از ماکت های معماری و مسکونی جهت نمایش عمومی برای مردم عادی ساخته می شوند و نیازمند توجه به جزئیات و رعایت رنگ های اصلی هستند.برای مثال در ساخت ماکت یک مسجد یا هتل که قرار است در محلی خاص برای عموم به نمایش در بیاید و مخاطبان طرح به صورت غیر تخصصی با مسئله ماکت روبرو می شوند. بهتر است برای پذیرش بهتر و کمک به درک طرح از طرف مخاطب تمام جزئیات ، متریال ها و بافت مورد نظر بر روی ماکت ایجاد شود.
آرشین افتخار دارد در طول خدمت تخصصی خود در زمینه ساخت ماکت،نمونه های متنوعی از ماکت های معماری
ماکت ساختمان ،انواع بنا و تجهیزات همچون ماکت سد و نیروگاه و ماکت پالایشگاه را در کارنامه تخصصی خود ثبت کرده است وآمادگی خود را جهت ساخت انواع ماکت های مورد نظر اعلام می کند.

ماکت مجموعه برج های شرکت سولیران به همراه نمایش سازه فلزی در طبقات فوقانی :

IMG_1006

ماکت پروژه مسکونی-کارفرما شرکت سولیران

 

ماکت معماری

ماکت مسکونی-کارفرما شرکت سولیران

 

ماکت معماری حرفه ای

نمای روبروی

ماکت شهرک صنعتی در ابعاد طول 140 و عرض 100 سانتیمتر دارای سیستم نورپردازی ال ای دی

ماکت شهرک صنعتی دارای سیستم نورپردازی ال ای دی

 

ماکت بزرگ مجموعه دپوی راه آهن شیراز
این ماکت در ابعاد بسیار بزرگ طول و عرض به ترتیب 3 و 2.3  ساخته شده است.مقیاس ساخت ماکت 1:250 و تمامی جزئیات ساختمان ها،ریل ها،مسیرهای دستری ، ورودی و…در آن با دقت بسیار بالا ساخته و نصب شده است.این ماکت داراس سیستم نورپردازی جداگانه ال ای دی برای هر ساختمان بوده و به وسیله سیستم کنترل نصب شده در کنار ماکت روشن و خاموش می شود.
در این لینک می توانید کلیپی کوتاه از این ماکت را دانلود نمایید: دانلود ویدئو ماکت قطار شهری شیراز
ماکت قطار شهری

پروژه ماکت قطار شهری شیراز-کارفرما شهرداری شهر شیراز

IMG_3274

IMG_3320

IMG_3333

IMG_3336

IMG_3374

IMG_3395

IMG_3466

IMG_3515

IMG_3553

ابعاد 2×3 متر

ماکت مجموعه دهکده سلامت ارس :

دارای مجموعه توپوگرافی و نمایش عوارض زمین،دسترسی و خیابان کشی داخل محوطه، نمایش فضاهای مسکونی ، درمانی و سایر کاربری های مورد درخواست.
ماکت توپوگرافی

ماکت توپوگرافی

 

ماکت توپوگرافی

ماکت توپوگرافی

ماکت معماری به همراه نورپردازی داخلی ال ای دی:

ماکت معماری

ماکت معماری به همراه نورپردازی ال ای دی

 IMG_5655

IMG_5584

Maket (14)

IMG_0455

ماکت های معماری حجمی و ساده

ماکت سازی و ساخت ماکت های حجمی یکی از روش های ساده و کم هزینه در صنعت ماکت سازی است.گاه برای بیان سریع و کلی از یک طرح نیاز به ماکتی با جزئیات پایین و زمان و هزینه مناسب است،ماکت های حجمی روش مناسبی برای بیان تفکرات طراح به این شیوه می باشد.ماکت های حجمی معمولا استفاده دانشجویی داشته و برای پروژه های معماری ساخته می شود.متریال عمده در این روش مقوا ماکت و ترکیب صفحه های پلکسی گلاس می باشد.برخورد ساده با طرح و حذف جزئیات باعث سرعت ساخت بالا و قیمت مناسب ماکت های حجمی می شود.متریال هایی با قیمت متوسط و پایین همچون انواع فوم و مقوا در این روش مورد استفاده قرار میگیرد.در صورت برش لیزری قطعات می توان به دقت بالا و کیفیتی قابل قبول در ساخت ماکت های مورد نظر دست یافت.ماکت های حجمی در صورت ساخت دقیق می توانن در عین سادگی بسیار جذاب و مناسب برای ارایه باشند.برخی از ماکت های زیر به روش پرینت سه بعدی و در زمانی بسیار کوتاه و در هین حال با دقت بالا ساخته شده اند. به روش پرینت سه بعدی می توان ماکت های دقیق با حجم های پیچیده که به روش های دیگر قابل انجام نیست را تهیه و ارائه نمود . در ادامه برخی نمونه ماکت های حجمی ساخته شده در شرکت آرشین را ملاحضه می فرمایید.
Hajmi (1)

ماکت معماری حجمی ساده

 

Hajmi (2)

 

Hajmi (3)

IMG_8155

IMG_8151

 

 

 

 

 

 

 

 

ماکت سازه های فلزی و اسکلت ساختمان

سازه های فلزی و اسکلت ساختمان های یکی از موارد بسیار جذاب در ماکت سازی است که در صورت رعایت جزعیات و نکات مهندسی در ساخت برای نمایش و گاها آموزش و موارد مرتبط به آن کاربرد بسیاری مناسبی خواهد داشت.ساخت سازه های فلزی نیازمند بررسی دقیق و ساخت تک تک قطعات موجود در سازه طبق نقشه های اصلی و سپس منتاژ قطعات می باشد.ماکت هایی که در ادامه مشاهده می کنید پس از بررسی و تهیه دیتا شیت مهندسی از قطعات به وسیله برش لیزر سی ان سی ساخته شده و سپس در کنار هم نصب شده اند. از این ماکت ها جهت نمایش برش های طولی و عرضی و جزئیات تاسیسات ، مشخصات سازه فلزی و نمایش لایه های داخلی ساختمان ها استفاده می شود .در ادامه تصاویر مرتبط و توضیحات هر ماکت آمده است .
ماکت سازه فلزی ساختمان هلال احمر ارومیه به سفارش شرکت مانا ساز :

 

IMG_1495

ماکت سازه فلزی

ماکت سازه فلزی جهت نمایش ارشه فولادی در طبقات :

 

IMG_8780

ماکت ارشه فولادی

 

IMG_8769

ماکت ارشه فولادی

 ماکت مربوط به یکی از پروژه های شرکت سولیران زیر مجموعه هولدینگ سرمایه گذاری شستا

در این ماکت ترکیبی از نمای کلی و برشی از دیواره ها و نمایش سازه فلزی به نمایش درآمده است .

 

IMG_1006

 

IMG_0905 - Copy

 

IMG_0912

ماکت سازه فلزی

 

IMG_0916

 

ماکت پارکینگ طبقاتی شرکت پارکینگ سازان
این ماکت دارای عملکرد مکانیکی بوده و امکان حمل خودروی ماکت از طبقات به قسمت همکف و خروج خودرو می باشد .
IMG_0791

ماکت پارکینگ طبقاتی مکانیزه

 

IMG_1025

تصویر ماکت در غرفه شرکت در نمایشگاه صنعت ساختمان – مرداد 93

 

IMG_0793

 

IMG_0802

ماکت های تک رنگ و مونوکروم

در ماکت های تک رنگ سعی می شود تا از ایجاد کنتراست رنگی در ماکت های رایج کاسته شده و فضایی کانسپت از پروژه ارایه شود.در این روش می توان ماکت را با انواع متریال ماکت سازی ساخته و سپس رنگ های مورد نظر را بر روی آن پیاده نمود. برای رنگ آمیزی این نوع از ماکت های استفاده از رنگ های سفید ، خاکستری و نقره ای رایج است .
گاه برای تاکید بر نقطه ای خاص می توان آنرا با رنگی تیره تر از همان طیف یا رنگی گرم رنگ آمیزی نمود تا نگاه های بیشتری به سمت آن معطوف شود .
ماکت های تک رنگ فضای کانسپت به ارائه معماری داده و باعث می شود بتوان به صورت حرفه ای فرم های نوآورانه را بدون تاکید بر جزئیات با بهترین کیفیت اراده نمود.عدم توجه به رنگ آمیزی جزئیات باعث می شود بیننده طرح بدون تاکید بر جزئیات زاید بتوان نگاهی کلی و درکی عمیق تر به کل فضا و طرح اصلی داشته باشد.
ماکت های زیر به روش های دقیق ماشینی و با برش لیزر ، تراش سی ان سی یا پرینت سه بعدی ساخته و پس از پرداخت و رنگ آمیزی ارائه شده اند.
در ادامه تصویربرخی از ماکت های تک رنگ ساخته در شرکت آرشین را ملاحضه می فرمایید .

Maket (14)

IMG_9388

IMG_0435

IMG_0403

Save

5 Responses to ساخت انواع ماکت های معماری و ساختمان
  1. خیلی عکسای وبلاگتون زیبا بود//////ممنون

  2. کاش عکساتون بیشتر بود میخوام این ماکتو بسازم

  3. کاش عکساتون بیشتر بود من میخوام این ماکتو بسازم

  4. سلام . مطالب و عکس هاتون حرف ندارن لطفا اگه میشه عکس های بیشتری بزارید خیلی خوبه.

    • سپاس از لطف و نظر شما ، حتما این کار انجام خواهد شد و به محض تکمیل کار های در دست اجرا تصاویر آن بر روی سایت قرار خواهد گرفت .

دیدگاه‌ بسته است.